بازدید 116
0

اثرات روزه داری بر بیماری پیش دیابت

❓آیا شما “پیش دیابتی” هستید؟
اغلب مردم نمی دانند.

در این مقاله از سری مقالات فواید علمی روزه داری در بخش سلامت ،مجله نگآرش می پردازیم به تاثیرات روزه داری بر بیماری پیش دیابت.

✍️ “پیش دیابتی” به این معنی است که میزان قند خون شما بالاتر از حد طبیعی است. هنگامی که سطح قند خون شما در یک بازه ی زمانی مشخص در حد خاصی بیش از میزان نرمال برسد، مبتلا به دیابت هستید. دیابت بیماری ای است که بدن شما هورمون انسولین را به درستی تولید و یا از آن استفاده نمی کند.حالت پیش دیابتی باعث وجود گلوکز بیش از حد در خون می شود.

‼️اغلب مردم از پیش دیابتی بودن خود بی خبر هستند! ۲۵۰ میلیون نفر در جهان با اختلال قند خون ناشتا زندگی می کنند.
حدود ۵۰ درصد از جمعیت دیابتی ها در جهان از بیماری خود بی اطلاع هستند.

🔬نتیجه ی یک مطالعه ی تحقیقاتی روی گروهی از مردان چاق مبتلا به وضعیت پیش‌دیابتی در دانشگاه آلاباما نشان داد که محدود کردن زمان تغذیه به یک بازه ی زمانی ۸ یا ۱۲ ساعته مانند ۷ صبح تا ۳ بعد از ظهر و یا ۷ صبح تا ۷ بعد از ظهر موجب شد تا هردو گروه مورد مطالعه از مردان پیش دیابتی وزن خود را حفظ کنند(نه افزایش وزن داشتند و نه کاهش وزن)، اما بعد از گذشت ۵ هفته از این نوع رژیم روزه داری متناوب، گروهی از مردان پیش دیابتی که در یک بازه ی زمانی ۸ ساعته از غذا استفاده کردند سطح انسولین پایین تری داشتند و به طرز معناداری مقاومت به انسولین در این گروه از مردان پیش‌دیابتی بهبود یافت.

🕗 یک مزیت دیگر این که این گروه که تنها در مدت ۸ ساعت تغذیه داشتند و باقی روز را در رژیم روزه داری سپری می کردند، پس از پنج هفته به میزان قابل توجهی اشتهای کمتری داشتند.

❤️ همچنین این رژیم روزه داری و تغذیه در زمان محدود منجر به کاهش فشار خون سیتولی و دیاستولی در این گروه از مردان شده است.

💡این یافته و یافته های دیگر نشان می دهند احتمالا الگوی روزه داری رمضان که منجر به روزه داری متناوب ۴ هفته ای و مصرف غذا در یک زمان محدود بین افطار تا وعده ی سحر می شود، می تواند رویکرد قابل توجهی در مقابله با وضعیت پیش‌دیابتی باشد.

:منبع 📚
https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1550413118302535 🌐

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

آرش

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − هفده =