راه حل های محافظت از پوست در مقابل اشعه های UVA و UVB
بازدید 12
0

راه حل های محافظت از پوست در مقابل اشعه های UVA و UVB خورشید!

👌محافظت از پوست در برابر اشعه ماورای بنفش (UV) خورشید نه تنها برای جلوگیری از آفتاب‌سوختگی و پیری زودرس پوست ضروری است، بلکه نقش مهمی در کاهش خطر ابتلا به سرطان پوست دارد.

اشعه ماورای بنفش خورشید شامل دو نوع اصلی UVA و UVB است که هر دو می‌توانند به پوست آسیب برسانند و خطر ابتلا به سرطان پوست را افزایش دهند.

☀️ تشعشعات UVA: اشعه UVA یک نوع پرتو ماوراء بنفش است که طول موج آن در محدوده 320-400 نانومتر است. اثرات زیان آور این نوع اشعه بر پوست انسان نیز بیشتر از سایر اشعه UVC و UVB می‌باشد. اشعه UVA عامل اصلی ایجاد پیری زودرس و لک‌های پوستی است و می‌تواند باعث ایجاد سرطان پوستی شود.

☀️ تشعشعات UVB: تشعشعات UVB یک نوع از اشعه فرابنفش خورشیدی هستند که به زمین می‌رسند. این اشعه با طول موج بین 280 تا 320 نانومتر دارای انرژی بالا می‌باشند و اثرات متفاوتی بر روی پوست انسان دارند. تشعشعات UVB از جذب خورشیدی و تولید ویتامین D در پوست کمک می‌کنند، اما در مواقعی که از نور خورشید بیش از حد استفاده شود، می‌توانند باعث سوختگی و آسیب به پوست گردند.

 

در ادامه پست امروز مجله نگآرش به توصیه های برای جلوگیری از آسیب های پوستی در برابر اشعه Ultraviolet یا به اختصار(UV) خورشید پرداخته ایم، که با رعایت موارد زیر در روزهای آفتابی می توانید از پوست خود محافظت کنید و به شکلی ایمن لذت ببرید.


1⃣ استفاده از کرم ضدآفتاب

یکی از مهم‌ترین راه‌های محافظت از پوست، استفاده از کرم ضدآفتاب است. ضدآفتاب با SPF (فاکتور محافظت در برابر آفتاب) حداقل ۳۰ توصیه می‌شود. این کرم باید ۱۵ تا ۳۰ دقیقه قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب روی پوست تمیز و خشک اعمال شود و هر دو ساعت یک بار یا بعد از شنا و تعریق مجدداً استفاده شود.


2⃣ پوشیدن لباس‌های مناسب

پوشیدن لباس‌های محافظ مانند کلاه با لبه پهن، عینک آفتابی با حفاظت UV و لباس‌های سبک و پوشیده می‌تواند تاثیر زیادی در کاهش برخورد مستقیم اشعه UV به پوست داشته باشد. لباس‌های تیره و بافت ضخیم‌تر معمولاً محافظت بیشتری ارائه می‌دهند.


3⃣ استفاده از عینک آفتابی

استفاده از عینک آفتابی با حفاظت UV بسیار مهم است. عینک آفتابی باید توانایی مسدود کردن ۹۹٪ تا ۱۰۰٪ از اشعه‌های UVA و UVB را داشته باشد تا از چشمان شما در برابر آسیب‌های ناشی از این اشعه‌ها محافظت کند.

مقاله پیشنهادی: ارتباط نور آبی نمایشگر گوشی بر قندخون و دیابت!


4⃣ استفاده از کلاه با لبه پهن

کلاه با لبه پهن می‌تواند از صورت، گوش‌ها و گردن شما در برابر تابش مستقیم آفتاب محافظت کند. کلاه‌هایی که دارای لبه‌های پهن‌تر هستند، محافظت بیشتری ارائه می‌دهند و از ورود اشعه UV به پوست جلوگیری می‌کنند.


5⃣ جستجوی سایه:

در ساعات اوج تابش آفتاب، یعنی بین ساعت ۱۰ صبح تا ۴ بعدازظهر، بهتر است در سایه بمانید. اگر مجبور به بیرون رفتن در این ساعات هستید، حتماً از دیگر روش‌های محافظت مانند کرم ضدآفتاب و پوشیدن لباس‌های محافظ استفاده کنید.


6⃣ توجه به نقاط حساس:

برخی نقاط بدن بیشتر در معرض آسیب ناشی از آفتاب قرار می‌گیرند. لب‌ها، گوش‌ها، پشت گردن و دست‌ها معمولاً نادیده گرفته می‌شوند. استفاده از بالم لب با SPF، کلاه و دستکش‌های مناسب می‌تواند به محافظت از این نواحی کمک کند.

مقاله پیشنهادی: آیا ویتامین A ابتلا به سرطان پوست را کاهش می دهد یا خیر؟

7⃣ مصرف آنتی‌اکسیدان‌ها:

مصرف مواد غذایی غنی از آنتی‌اکسیدان‌ها مانند میوه‌ها و سبزیجات تازه می‌تواند به تقویت سیستم ایمنی بدن و کاهش اثرات مخرب اشعه UV کمک کند.

?منبع: مجله نگآرش

اشتراک گذاری

دنبال کنید نوشته شده توسط:

آرش

نظرات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − سه =